Sultanahmet – Kadırga Rotası

 

Bizans döneminde defalarca çöken Ayasofya’nın kubbesi Mimar Sinan tarafından onarılmış ayrıca II.Selim döneminde Batı Minarelerini de yapıya eklemiştir. Kendisinin Ayasofya’yı yaşlı bir adama benzettiği ve eklediği koltuk değnekleri ile (istinat duvarları) yapının sonsuza dek yaşayacağı söylenir.

Yukarıda gördüğünüz Ayasofya’da bulunan türbelerin krokisi. İslam sanat tarihindeki en güzel örneklerden biri de II.Selim(Sarı) ‘in türbesi. Tahmin edilenin aksine Selim kendisinin yaptırdığı Edirne Selimiye Cami’nde değil Ayasofya’da yine Sinan tarafından inşa edilen bir türbede gömülüdür. II.Selim türbesinin girişindeki iki çini panodan biri 19.yy’da Abdülhamit’in diş hekimi bir sanat tarihçisi tarafından restore edilmesi için ülkesi Fransa’ya götürülmüş ve ülkemize geri dönmemiştir. Sahtesi yıllar boyunca orijinal zannedilmiştir. Orijinali Fransa’da Louvre Müzesi Arts of Islam bölümünde sergilenmektedir.

Yukarıdaki pano sözü geçen replika panodur.

II.Selim türbesinin iç mekanıdır.

Sinan tarafından yapılan ve Ayasofya türbelerinden biri olan Şehzadeler türbesidir. Vebadan ölen II.Murat’ın 4 şehzadesi ve 1 kızı burada gömülüdür.

Günümüzde uygulamalı el sanatları merkezi olarak kullanılan yer Cafer Ağa Medresesi’dir.